Cena Ferdinanda Vaňka 2017 > Fantom staďáku > Tomáš Dianiška - o autorovi

Tomáš Dianiška - o autorovi

foto Andrea Malinová

Tomáš Dianiška
Narodil se roku 1984 v Banské Bystrici. V roce 2008 absolvoval herectví na činoherní katedře DAMU. Po ukončení studií nastoupil do angažmá v Divadle F.X.Šaldy v Liberci, kde ztvárnil více než 30 postav.
Je spoluzakladatelem a dvorním dramatikem undergroundového a punkového Divadla F.X.Kalby, se kterým se zaměřuje na témata blízká „generaci YouTube“. Ač původem Slovák, píše obvykle česky. První jeho uvedenou hrou bylo Googling and Fucking – hráli ji původně na večírku, který se jmenoval DrinkART. Když v Liberci jako propagaci na chystanou inscenaci začal s kolegy po domech sprejovat její název LSDown, byli zatčen a strávili noc na policii (což herečku Barboru Kubátovou inspirovalo k napsání hry Cela).
Jeho hry jsou povětšinou inscenovány ve společné režii, popřípadě spřízněnými tvůrci (Anna Petrželková, Adéla Stodolová, Braňo Holiček, Jan Frič).
Na studiové scéně Divadla pod Palmovkou tzv. Palmoffce se uvádí jeho hry Mickey Mouse je mrtvý, Přísně tajné: hrubá nemravnost a Mlčení bobříků. Adaptoval zde též populární knížky Jak sbalit ženu a 1000 věcí, co mě serou. Jako autor spolupracuje i s divadlem A studio Rubín a Českým rozhlasem. Účinkuje také jako party DJ. Je coby Talent roku 2017 nositelem Ceny divadelních kritiků. Časopis Svet a divadlo vydal v čísle 4/2006 jeho hry Mlčení bobříků a Googling and Fucking.