volné články > volné články ročníku 2020 > Nafouknout samopal a střílet do vlastních řad (Všechno, co v nás... a Tři heteráni)
Jakub Škorpil

Nafouknout samopal a střílet do vlastních řad (Všechno, co v nás... a Tři heteráni)

Divadelní soubor Maso se zformoval z ročníku Katedry činoherního divadla DAMU, jenž absolvoval v sezoně 2017/2018 mimo jiné i inscenací Žranice, kterou volně na motivy Ministryně výživy Egona Bondyho připravil ročníkový režisér Adam Skala s dramaturgyní Kamilou Krbcovou. Vladimír Mikulka tehdy na blogu Nadivadlo chválil „Umění držet se na hraně groteskního a vážného, odvahu neuhnout před drsným nebo cynickým vtipem a zároveň schopnost nezůstat pouze u samoúčelného vtipkování.“ Což jsou kvality, které Skala ve velké míře zachoval i v Divadle Maso/, jež dosud uvedlo autorské inscenace Všechno, co v nás zkurvili komunisti a Tři Heteráni. Kromě Skaly tvoří Divadlo Maso jeho spolužáci Jindřiška Dudziaková, Vladimír Pokorný, Vojtěch Vodochodský a Magdalena Kuntová. Dramaturgem obou inscenací je Marin Satoranský. Do týmu patří také scénografka Tereza Gsöllhoferová s kostýmní výtvarnicí Evou Justichovou a produkční Helena Bartošová. Všechny zmíněné najdeme už v programu tři roky staré Žranice. 
Všechno, co v nás zkurvili komunisti i Tři Heteráni jsou revue. V tom smyslu, v jakém byly revue rané inscenace Jiřího Voskovce a Jana Wericha v Osvobozeném divadle, tedy nejen legendární „Vestpocketka“, ale i Smoking Revue, Premiera Skafandr a další. Chuďoučká až zanedbatelná zápletka, na kterou jsou navěšeny scénky, výjevy, hudební čísla, vtípky a „hlášky“, srozumitelné většinou jen příslušníkům téže generace, či dokonce jen absolventům určitých škol. Samozřejmě, že humor Adama Skaly a Divadla Maso je na první pohled neporovnatelně hrubější, ale kdo ví, co všechno před devadesáti lety působilo – slovy Vladimíra Mikulky – „drsně a cynicky“./…/

celý text ke stažení

Adam Skala: Všechno, co v nás zkurvili komunisti, režie A.Skala, Divadlo Maso, 2019
Divadlo Maso: Tři Heteráni, režie A.Skala, Divadlo Maso, 2020