SAD

páté číslo XXVII. ročníku
SAD 6/2016
vyšlo 1. prosince



 









/pro ukázky z textů klikněte na obrázek/


 

Miroslav Petříček
ODCHÁZENÍ POSTMODERNY
           Josh Toth: Zaklínání přízraku

Griselda Blackhand
ZE ŽIVOTA TROLLŮ


Ivan Kmínek II.:
MARS ÚTOČÍ

Ester Žantovská
HOROLEZCI, PIRÁTI A ROBINSONI
(EXISTENCIÁLNÍ ANARCHISTI WARIOT IDEAL)
(GundR; Pirát a lékárník; 28 dní)

Vladimír Mikulka
BÝT LAPEN DO PASTI ČASU

(Andrew Schneider: Youarenowhere)

Markéta Polochová
KULTURA, STOLOVÁNÍ A SMRT
(F.M.Dostojevskij: Běsi, r.: Martin Čičvák; Ladislav Fuks: Vévodkyně a kuchařka, r.: Kamila Polívková, obojí Národní divadlo Brno – Reduta)

ZÁBRANSKÝ, MAJER, DOMOVINA… (anketa SADu o inscenaci Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny - Barbora Etlíková, Radmila Hrdinová, Josef Chuchma, Karel král, Jakub Škorpil, S.d.Ch., Marie Zdeňková)

DĚLÁME FESTIVAL VE VYBYDLENÉ TOVÁRNĚ (rozhovor se Štěpánem Kubištou, ředitelem prostoru Jatka78)

Karel Král
KOŘENY ČERNOČERNÉHO LESA (Z RODINNÉ TRILOGIE)
(Roots, koncept a režie Rostislav Novák ml., Cirk La Putyka v Chamäleon Theater; Black Black Woods, režie a choreografie Jozef Fruček a Linda Kapetanea, Cirk La Putyka)

Dana Silbiger Sliuková
KRVAVÉ HLAVY V KOMÉDIÁCH (SHAKESPEARE NA EDINBURSKOM FESTIVALE)
(W.Shakespeare: Oko za oko, r.: Declan Donnellan, Cheek by Jowl a Dramatičeskij Teatr imeni Puškina; Shake (podle Večera tříkrálového), r.: Dan Jemmett, Eat a Croccodile)

Soňa Šimková
CELÝ SVET JE CIRKUS

(Shakespeare: Richard III., r.: Thomas Ostermeier, Schaubühne am Lehniner Platz)

Jakub Škorpil
NEKONEČNÝ POČET HAMLETŮ
(Hamlet, r.: Krzysztof Garbaczewski, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej)

MÍTI DŮVĚRU VE STARÉHO MISTRA

Tereza Krčálová
NA KŘIŽOVATKÁCH SVOBODY A NESVOBODY
/Nikolaj Chalezin, Natalija Koljada: Čas žen, r.: N.Chalezin, Belarus Free Theatre; Život za cara, r.: Giuliano Di Capua, Teatro Di Capua,; DakhaBrakha a Centrum současného umění Dakh: Sny o zapomenutých cestách, r.: Vlad Trojickij)

Marta Kacwin-Duman
V DIVADLE TREBA KRIČAŤ
(Dakh Daughters: Ruže, réžia a výprava Vlad Trojickij)

Lenka Šaldová
HÁDKA O PRSTEN (ANEB KOLIK A JAKÉHO WAGNERA UNESE BERLÍN?)
(Richard Wagner: Prsten Nibelungů (Zlato Rýna – Valkýra – Siegfried – Soumrak bohů), d.:: Daniel Barenboim, r.: Guy Cassiers, Komische Oper Berlin; R.Wagner: Mistři pěvci norimberští, d.: D.Barenboim, r.: Andrea Moses, Komische Oper Berlin)

Dana Silbiger Sliuková
V ČASE FAŠIZMU (NORMA A COSÌ FAN TUTTE)
(Vincenzo Bellini a Felice Romani: Norma, r.: Moshe Leiser a Patrice Caurier, d.: Gianluca Capuano, produkce Salzburg Festival v spolupráci s U-Live/Universal Musc Arts&Entertainment; W.A.Mozart a Lorenzo da Ponte: Così fan tutte, r.: Christophe Honoré, d.: Jérémie Rhoher, produkce Festivalu d’Aix-en-Provence)

Jozef Červenka
TURISTICKÁ OPERA BEPI MORASSIHO (NÁPOJ LÁSKY V TEATRO LA FENICE)
(Gaetano Donizetti: L’elisir d‘amore, d.: Stefano Montanari, r.: Bepi Morassi, Teatro La Fenice di Venezia)

Martina Schlegelová
ČAJ A KATASTROFA, PIVO A KATI (DVĚ NOVINKY Z ROYAL COURT THEATRE)
(Caryl Churchill: Unikl sám (Escaped Alone), r.: James Macdonald, Royal Court Theatre; Martin McDonagh: Kati, r.: Matthew Dunster, Royal Court Theatre)

EVANGELISTA (Milan Uhde v SADařském rozhovoru s Karlem Králem)

MILAN UHDE: MARIINA VOLBA ANEB CESTA NOCÍ

Rowan Atkinson a Hugh Laurie
SHAKESPEAROVSKÝ SKEČ

S.d.Ch - LEKCE DIVADELNÍHO SADISMU
6 – Franklin Gothic Medium