archiv II. > texty 522 > Hronov nás nabil do děla vystřelil do kosmu
rozhovor s Janem Duchkem

Hronov nás nabil do děla vystřelil do kosmu

Amatérský soubor Kočovné divadlo Ad Hoc, jehož jsi byl hlavním autorem, v roce 2014 s inscenací Il Congelatore (Zmrazovač) takříkajíc dobyl Jiráskův Hronov. Tato inscenace následně dosáhla nebývalého počtu 126 repríz, vznikl její rozhlasový záznam a vůbec zaznamenala ohlas na poměry amatérského divadla naprosto mimořádný. Kudy vedla pro absolventa práv cesta k amatérskému divadlu a následně k tomuto úspěchu?
Vždycky jsem asi tíhnul ke slovu a už od základní školy to pokaždé nějak probublá, aniž bych o to přímo usiloval. Psal jsem třeba scénář ke školnímu divadelnímu představení. Obecná příchylnost ke kultuře mě pak, ač zcela nemuzikálního jedince, nasměrovala na akce Hudební mládeže. Divadlo se tam hrálo taky, ale bylo to prostě takové neřízené blbnutí. No a jednoho dne jsme si půjčili divadelní prostor a to blbnutí předvedli i pro známé a příbuzné. Dělali jsme to pak tak, že jsme přes víkend složili nějaký tvar a objeli s ním následně pět měst, kde jsme tehdy bydleli. V posledním se rovnou derniérovalo a rok jsme zase přemýšleli, co udělat nového, psali a skládali. Prostě pro tu legraci, pro třicet, čtyřicet lidí v tom každém městě.
Když došlo na Zmrazovače, tak nám hodně kamarádů po obvyklé šňůře po našich městech řeklo, že by ho chtělo vidět ještě jednou. No a v tu chvíli už se začaly sčítat organizační problémy, protože partě lidí, co se jen tak domluvili, nikdo nechce půjčovat divadelní prostory, a když, tak za úplně nesmyslné částky. Většinou se nám ale nenamáhal nikdo ani odpovědět na e-mail. Tehdy jsme se začali rozhlížet, jestli někdo neřeší podobné problémy a spíš pro účely networkingu jsme vstoupili do postupového systému vedoucího na Jiráskův Hronov.

Dočetli jste 10% procent článku, celý je k dispozici jen držitelům e-předplatného, které si můžete zajistit zde

Pokud máte předplatitelský login, tak se prosím přihlaste.