Jana Machalická

Prchající význam ceny? (Ceny Alfréda Radoka)

               Správní rada Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka (NFCAR) se rozhodla po dvaadvaceti letech skončit s jejich udílením. Ve svém prohlášení, které poskytla médiím, mimo jiné tvrdí, že „rozdílné názory organizátora soutěžní ankety časopisu Svět a divadlo a NFCAR na podobu inscenačních cen vyústily v obtížně řešitelnou situaci.“ Proti tomu nelze nic namítat, spory se vyhrotily už loni v říjnu, jenže i tak celá záležitost vyvolává dojem, že správní rada nadace zbytečně rozvrtala instituci, která fungovala. Trapné také je, že Karel Král, šéfredaktor SAD, se o rozhodnutí nadace dozvěděl z tiskové zprávy. Přitom v březnu, po vyhlášení cen (večer ve Studiu Hrdinů byl i důsledkem neshod přehlídkou trapnosti) nadace Krále oslovila s dotazem, zda by SAD v další spolupráci pokračoval a za jakých podmínek. Redakce stanovisko odeslala a v dubnu se ptala na odpověď. Dostala ji až nyní prostřednictvím médií...

              Je to skutečně zvláštní přístup, dvacet let ceny dělaly čest jménu Alfréda Radoka a nyní ho snad poškozují? Chybí peníze na jejich organizování, ale možná by bylo lépe je shánět než vymýšlet zbytečné inovace. Prestiž cen je vysoká a nijak se v poslední době neumenšila. Anketa se organizuje transparentně, kategorie jsou dobře nastavené. Jistěže mohou být výhrady vůči oslovovaným kritikům, jenže domácí divadelní rybník je hodně malý a sotva lze někde vyčarovat někoho jiného než ty osoby, které právě o divadle píší. A pak: vždy se najde někdo, kdo řekne, že pan XY není práv, aby rozhodoval.

              Jestliže ale NFCAR napíše, že význam cen se postupně vytrácí a Václav Havel svou přítomností už nemůže pozvednout toleranci a prchající význam ceny, je to vrcholně urážlivé. A to nejenom pro časopis Svět a divadlo, ale pro českou divadelní kritiku – která cenu léta spoluvytváří – vůbec. A také pro oceněné umělce a pro samotného Alfréda Radoka. To jeho jméno je celou tahanicí poškozené. Tím, že zmizí z názvu, nebude každoročně připomínané – i to přece byla stálá pocta skvělému umělci, který musel opustit svou zem.

              Celé je to nešťastné a zbytečné a prohlášení NFCAR dehonestující. Anketa kritiků bude podle Krále pokračovat dál a snad budou i ceny, byť pod jiným názvem. Nezbývá než si položit otázku, zda se v podstatě pro nic musela zlikvidovat více než dvacetiletá tradice.

Lidové noviny, 2.7.2014