archiv II. > texty 322 > Smutné konce (Štěpán Pechar jako muž z Malty a Burgán Handa Gote)
Vladimír Mikulka

Smutné konce (Štěpán Pechar jako muž z Malty a Burgán Handa Gote)

Handa Gote research & development a taneční skupina Dekkadancers toho společného moc nemají. Nyní však lze v Praze vidět dvě inscenace, ve kterých se z úplně jiných výchozích bodů dopracují k docela podobnému závěru: protagonisté se odstřihávají od světa, se kterým si nerozumějí a který jim, dá-li se to říci takto banálně, nevyhovuje. Ať už je to trojice retro přízraků z metalově-hardrockové minulosti v Burgánu nebo bavič, který se v Muži z Malty provtipkuje až k agresivní nenávisti ke všem a ke všemu.

já sem tam hrozně popular Štěpán Pechar je především tanečník, pod hlavičkou své mateřské skupiny Dekkadancers však na Jatkách78 uvádí sólový projekt Muž z Malty. Poněkud překvapivě přitom kombinuje dvě zcela odlišné disciplíny: stand-up a tanec. A přidává k nim i rychlokreslení, aby byl výčet protagonistových dovedností prozrazen hned v úvodu.
Představení začíná vtipem, který spojuje Pecharův maltský původ
/Je po matce Malťan a po otci Čech./ s asociací na filmy Andrzeje Wajdy: pomocníci protagonistu přivezou na jeviště na vozíku nehybného jako sochu a v saku oplácaném maltou. Je to do značné míry předznamenání toho, co se bude dít (přinejmenším) v první třetině inscenace. Záměrně triviální legrácka, u které se ovšem předpokládá, že se jí leckdo zasměje zcela upřímně – zatímco zbytek publika trivialitu nahlédne a bude se bavit ironicky, tedy jaksi na druhou. V dalším výjevu Pechar objede rozlehlé jeviště na mopedu (smysl této akce se ukáže až ve finále), předvede práci s looperem, podívá se sám na sebe do křivého zrcadla, zatančí a s parodickým sebevědomím sklidí nadšené ovace znějící z reproduktorů. Před diváky se začíná zvolna rýsovat kýžená postava poněkud pokleslého baviče, který ovšem ledacos doopravdy umí.

Dočetli jste 10% procent článku, celý je k dispozici jen držitelům e-předplatného, které si můžete zajistit zde

Pokud máte předplatitelský login, tak se prosím přihlaste.