Cena Ferdinanda Vaňka 2015 > Jsou to zvířata
Csaba Székely

Jsou to zvířata

Csaba Székely
JSOU TO ZVÍŘATA

(Ezek állatok)

přeložila Táňa Notinová

4m


Synopse:
     V poušti Velbloud, Pštros, Antilopák a Lišák vedou řeč o tom, že dřív bylo všech lepší. Dnes nikoho nezajímají a nemají se ani koho bát. I trasy safari se jim vyhýbají a nikdo – ani lidi, ani zvířata - je neloví. Nemají žádný cíl. Už je nebaví demokracie, volnost a rovnost. Potřebují vůdce s pevnou rukou, který by jim ukázal cestu, vyvedl je z „beznadějného blahobytu“. Lišák řekne, že ideálním panovníkem je on. Ostatní nesouhlasí, že prý je lišák jen vesnický balík. Potřebují panovníka ze zahraničí. Rozhodnou se, že pošlou ptáka, aby rozhodil letáky, že hledají panovníka.
     Opět sedí tatáž zvířata na poušti, proti nim lví mládě, Číčák, a říká, že je král. Zvířata s ním vedou pohovor. Slibuje, že pod jeho vládou dostane každý, co si zaslouží. To se všem líbí. Až na Lišáka, který by rád vyslechl i druhého uchazeče, Supa. Ostatní ale odmítnou a vyhlašují Číčáka za krále. Král vyhlásí, že si zdřímne, Lišák ať ho ovívá.
Lev posílá zvířata, ať přinesou jídlo pro něj a pro Lišáka, kterého jmenoval ministrem řídícím ministerské ministerstvo. Velbloud, Pštros a Antilopák zas diskutují o tom, že dřív bylo všechno lepší. Potravu nesehnali. Lev vyhlásí, ať Lišák popraví Antilopáka. Dá mu pak týden vězení za drzost, protože s ním smlouval.
     Velbloud a Pštros hořekují, že dřív bylo všechno lepší. Přemýšlejí, co budou dělat. Velbloud navrhne puč. Pak přizná, že to vymyslel Lišák, který je teď ve vězení. Má jen tu podmínku, že pak bude panovat. Jako císař.
Pštros v noci varuje Čičáka, že proti němu Velbloud a Lišák chystají puč. Čičák jde za Lišákem, který není za mřížemi, na ty nebyly finance, jen – jako ve vězení - sedí na kameni. Lišák mu řekne, že na něj Velbloud a Pštros chystají puč. V noci prý ho přijdou vysvobodit, protože si myslí, že ho do toho puče namočí. Poradí lvovi, ať vleze do pytle, že z něj ten rozhovor pak vyslechne. Lev do pytle vleze. Přijdou Pštros a Velbloud a společně lva v pytli utlučou.
     Velbloud a Pštros se klanějí právě na císaře korunovanému Lišákovi. Velbloud je povýšen na velkovévodu a Pštros na arcivévodu. Prvním nařízením je, ať přinesou potravu. Pštros a Velbloud se hádají, kdo je titulem výš. Pak usoudí, že kdyby svrhli Lišáka, nemuseli by bojovat proti sobě. Chtějí ho vlákat do pytle, jako Čičáka.
     Pštros pytle naláká Velblouda, ať prý se koukne na chyceného Lišáka. Velbloud je zabit. Vyhladovělý Lišák potom usne a Pštros ho z posledních sil bací kamenem. Je ale moc unaven. Hlava mu klesá. Na nebi krouží sup.