Cena Ferdinanda Vaňka 2019 > Satisfaction > Satisfaction - ukázka

Satisfaction - ukázka

6. Tma. Světlo. Hotelový pokoj.
Bohuš: Pane Jagger. Pamatujete se na mě? Možná nepamatujete, setkali jsme se před víc než padesáti lety. Ale já si vás pamatuju. Byli jsme na vašem koncertě tady ve Varšavě v Kongresovým sálu. Potom byla taková párty, jistě si pamatujete, vodka tekla proudem, já jsem tam byl s Elżbietou. Na Elu si nemůžete nepamatovat. Krásná blondýnka. Hned jste po ní začal koukat.
Ela: Bohuši, s kým to tam povídáš?
Bohuš: S Mickem Jaggerem. Cvičím si, co bych mu mohl říct.
Ela: Běž spát. Co bys pana Jaggera otravoval.
Bohuš: Víte, před rokem ji dali do domova důchodců. Má demenci… No v jistých věcech je to lepší, nepamatuje si to špatné, hehe. Ale vás si určitě pamatuje. V tom roce 1967 jste tu oponu trochu pootevřeli, na chvilku, byl to takový závan svobody, ale neurazte se – když přijel papež, to byla větší sláva, mnohem větší… No ale nedivte se, uznejte, kdybyste nám v roce 1939 pomohli, byl by svět lepší. Víte přece, že my jsme vám dali tu Enigmu? Ale vás učej, že šifry prolomili Angličani. A víte, co byla 303. peruť? Ano, myslel jsem si, že o polskejch letcích, který zachránili Anglii, nevíte nic. Ale slyšel jste o tom, že se malej polskej torpédoborec „Perun” v Atlantiku utkal sám s bitevní lodí „Bismarck” o čest anglickýho loďstva? Proč tohle neuváděj vaše námořní dějiny? A že jsme byli zdí bránící Evropu před islámem? Že jsme u Vídně zachránili Evropu?
Ela: Co tam panu Jaggerovi pleteš hlavu takovejma hloupostma. V době reformace Angličani podporovali Turecko proti katolickýmu Rakousku.
Bohuš: Podívejme na rozumbradku. Ale jen tehdy, když doktor Alzheimer dostane tabletku a jde spát… Eli, ty mluvíš o šestnáctým století a já o sedmnáctým.
Ela: No tehdy Turecko soupeřilo s císařstvím. I s Francií. A Francii se náramně hodilo, že Turecko bojuje s Rakouskem, takže s tím zachraňováním Evropy je to trochu nadsázka.
Bohuš: Co to pana Jaggera zajímá, Elinko… Nikdy bych neřekl, že se dožiju takovýho věku. Ta medicína je úžasná. Osmdesát let a můžu jet s děvčetem na koncert, jako by mi bylo o padesát míň.
Ela: Vzpomínám si. Už chápu, teď mi dochází, proč nám to prošlo s tím sestupem do Špindlerova Mlýna. A taky je mi jasný, jak jsme se dostali na koncert Stoneů a na párty po koncertě. To zařídil tvůj otec estébák! Pane Jagger, jeho otec byl velký zvíře, estébák. V roce 1968 se angažoval v antisemitský kampani. Slyšel jste o studentskejch protestech? Já jsem tenkrát měla nepříjemnosti, vyhodili mě z univerzity, i když jsem se ničeho nezúčastnila. To jeho otec mě vyhodil, pomstil se za syna.
Bohuš: To byl můj otčím, ne otec. Otec zahynul na vojně. Matce bylo těžko. Vdala se. Ano, byl to estébák, ale polskej vlastenec. Pane Jaggere, u nás je to trochu složitý… Víte, chtěl bych si promluvit s Charlie Wattsem. Mohl byste ho poprosit?

7. Tma.
Rádio: Policie ve Varšavě našla Elżbietu Nowakovou a Bogdana Kowalského. Pokoušeli se dostat do hotelu, v kterém se ubytovali členové Rolling Stones. Bogdan Kowalski se dožadoval setkání s bubeníkem skupiny Charlie Wattsem.