Cena Ferdinanda Vaňka 2019 > Masky > Vítek Peřina - o autorovi

Vítek Peřina - o autorovi

Vít Peřina
Narozen 1978. Absolvent Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, obor česká filologie a filmová věda.
Od roku 2003 je dramaturgem Naivního divadla Liberec, kde navazuje na práci své maminky – Ivy Peřinové, nejvýznamnější české autorky her pro loutková divadla a dramatičky uznávané i mimo tento obor. Navazuje natolik úspěšně, že už je sám nejvýznamnějším českým autorem her pro loutková divadla a v současnosti i nejuváděnějším českým dramatikem vůbec. Spolupracuje či spolupracoval kromě mateřského Naivního divadla především s Divadlem ALFA Plzeň, Divadlem loutek Ostrava či Divadlem Drak v Hradci Králové, ale i s dalšími divadly. Jeho hry byly rovněž uvedeny na Slovensku (Divadlo Jonáša Záborského v Prešově, Bratislavské bábkové divadlo) či v Polsku (Teatr Baj Pomorski Toruň).
V současnosti je autorem více než tří desítek divadelních her, určených převážně divadlům pro děti a mládež, za které obdržel řadu ocenění (např. Ceny Divadelních novin za text hry Budulínek nebo za spoluautorství inscenace Čechy leží u moře)
Autorsky spolupracoval s Českou televizí, Český rozhlas uvedl v posledních letech dvě jeho hry (Tři siláci na silniciKomáři se ženili).
Pro časopis Svět a divadlo napsal sedm krátkých či kratších her: Koupání, Naběračka, Nůž, který četl Čechova, Nůž v puse, Příbor a jeho role v životě, Svátek loutek!, Poslanci na návštěvě v ZOO a Parlamentní podvýbor pro kosmonautiku. Poslední dvě z nich se zúčastnily soutěže o Cenu Ferdinanda Vaňka.