Vítek Peřina

Masky

Vítek Peřina
MASKY

6m, 1ž

SYNOPSE
Na úřadě vlády přijímá Premiér své stranické kolegy a zároveň ministry. Dožaduje se na nich peněz, které jim dal za úkol „ulít stranou“ z jejich ministerstev pro potřeby předvolební kampaně.
Ministr financí, ministr obrany, ministr vnitra i ministr bez portfeje však v tomto úkolu selhali.
Premiér ve svém vnitřním monologu divákům odhaluje skutečnost, že si celý život nasazuje rozličné masky. Jednu má pro voliče, jinou má pro spolustraníky, další masku si nasazuje před novináři či dokonce před vlastní rodinou. Tak často chodí v rozličných maskách, až se sám bojí, co zůstalo pod maskou z něho samotného.
I nyní si musí nasadit masku – masku přísného šéfa. Vyhrožuje svým ministrům ztrátou jejich funkcí, pokud mu do druhého dne neseženou požadované (a nemalé) množství peněz.
Do toho přichází opozdivší se ministr kultury Pepa. Zdržel se na Karlově mostě, kde u jednoho stánku objevil obličejové masky v podobě všech členů vlády včetně Premiéra. Zakoupil je coby dárek pro všechny přítomné. Snaží se Premiérovi zalichotit zmínkou o tom, že právě jeho maska jde mezi lidmi na dračku – sám byl svědkem, jak ji někdo koupil hned v deseti kopiích! Ale Premiér zhnuseně odhazuje svou masku na stůl a s připomínkou běžící lhůty na sehnání peněz opouští místnost.
Ministři netuší, kde do druhého dne sehnat tolik peněz. To snad aby vykradli banku. A právě tato poznámka přivede ministra kultury na nápad. Vzpomněl si na kultovní film s Patrickem Swayzem Bod zlomu, v němž skupina lupičů v maskách amerických prezidentů vykrádá s úspěchem banky.
Pokud oni, ministři, přepadnou banku ve svých vlastních maskách, nikoho ani nenapadne, že by se pod maskami ukrývali právě oni.
Jeho nápadu se chytne a rozvine ho ministr financí. Vykradou Českou národní banku, kde má z titulu své funkce kódy k trezoru se státním pokladem. Ministr vnitra zařídí, že v centru města nebudou žádní policisté, ministr obrany dodá zbraně a výbušninu, kterou budou moci použít jako výhrůžku. A ministr bez portfeje? Ten nejspíš nepřispěje ničím. Leda snad, že by nesl tu bombu...
Povzbuzeni alkoholem, který mezi nimi po celou dobu koluje, vyrážejí ministři na netradiční bankovní přepadení.
Místnost osiří.
Po chvíli do ní vejde Premiér.
Prohlíží si svoji masku, kterou prve odhodil na stůl. Nakonec neodolá a nasadí si ji.
Náhle si všimne něčeho v televizi, ve které již od začátku schůze běží se ztlumeným zvukem na stěně zpravodajský kanál. Zesílí ji. Slyšíme zpravodajství z mimořádné situace v České národní bance, kde došlo k přepadení. Premiér ve své masce nevěřícně poslouchá reportáž, z níž vyplyne, že došlo k přepadení ČNB pěticí mužů v maskách ministrů jeho vlády. Situaci však zdramatizoval fakt, že do banky vzápětí přišlo ještě jedno přepadové komando. Deset lupičů v totožných maskách premiéra. Při následné pranici mezi maskovanými lupiči dojde k explozi bomby v rukou muže v masce ministra bez portfeje. Těla všech útočníků byla při explozi zcela rozmetána, nikdo další nebyl zraněn. Policie má situaci pevně v rukou.
Šokovaný Premiér vypne televizi a strnule hledí před sebe. Pak si pomalu sundá svou masku. Je pod ní někdo úplně jiný.