Masky - ukázka

Premiér: Řekl jsem vám jasně na vánočním večírku, že na to máte půl roku. Půl roku jsem vám dal! Sedíte si na ministerstvech, na který jsem vás dosadil já. Rozumíte? Vaše židle jsou moje židle! Sedíte na mejch židlích! Chápete, co vám tady říkám?
Obrana: Chápeme.
Premiér: A sedíte si tam už tři roky, prachy berete, a hovno děláte! Jedinej úkol, kterej jsem vám do novýho roku dal, jediný ministerský novoroční předsevzetí, který je podobný banálnímu slibu, že maličko zhubnu, to jediný předsevzetí jste si měli vzít k srdci – totiž, že budete dávat prachy bokem na tenhle můj mítink. Že je máte hezky pěkně vyvádět z těch vašich ministerstev, který jsou vlastně moje. (zvedne jejich obálky) Ale vy jste vyvedli leda tak hovno. To jste vyvedli. Vyvedenější hovno jsem ještě neviděl a to už jsem seděl ve dvou vyvedenejch vládách. Vy jste se mi teda vyvedli vopravdu nejvíc ze všech.
Vnitro: No tak vidíte…
Premiér: Já vím, že nejsi ministr kultury, ale snad bys i tak moh rozeznat sarkasmus! Kde kurva vlastně je?
Vnitro: Sarkasmus?
Bez portfeje: Ne. Pepa.
Obrana: Jakej Pepa?
Finance: Ministr kultury, vole.
Vnitro: No jo, kde je Pepa?
(Vejde Pepa, Ministr kultury. Nese velkou papírovou tašku.)
Všichni: (s úlevou) Pepo!
Obrana: Jako na zavolanou.
Pepa: Já se omlouvám, pane premiére, ale já šel pěšky, kvůli tý uzavírce, a tak jsem to vzal po letech přes Karlův most, víte a tam-
Premiér: (přeruší ho) Mě nezajímá, kudy jsi sem přišel, Pepo, mě zajímá, co jsi mi přinesl!
/…/
Pepa: Ehm… Přinesl jsem vám dárek, pane premiére. A všem ostatním taky. Abych teda nepřišel… úplně s prázdnou.
Premiér: Zkus to, Pepo.
Pepa: Jak vždycky rád mluvíte o těch maskách, víte, tak… Hned za mostem je stánek, kde masky prodávaj. Spiderman, Freddy Krüger a – teď se podržte… (vytáhne masku Premiéra) maj tam i vaši! Je senzační. Fakt jste se jim poved. Nate. Pro vás. (podá ji Premiérovi) Sem ze svýho koupil.