Cena Ferdinanda Vaňka 2015 > Poslední husička > Poslední husička - ukázka

Poslední husička - ukázka

Ve velké, nákladně zařízené obytné kuchyni venkovského domu stojí u nádherných kachlových kamen s dvěma troubami nadváhou trpící, osmapadesátiletý Politický činitel v trenkách a nátělníku a cosi dělá na kuchyňském pultě. Není vidět co, protože svou činnost zakrývá zády. Za ním se uprostřed kuchyně vlní Striptérka, její pomalé až unylé vlnění ale nedoprovází žádná hudba. Vlevo dveře do další místnosti, vpravo dveře vchodové. Okno. Stolní sezení, na stole dvě prázdné láhve od plzeňského piva, klubové sezení, gauč, příborník, lednice. Ve chvíli, kdy si jako vrchol programu sundá Striptérka kalhotky, se Politický činitel otočí a v ruce drží za běhy velkou, opravdu velkou, oškubanou husu a zamíří s ní ke Striptérce.
Politický činitel: Ty hanbářko jedna! To se dělá, lítat mi tu nahatá? Co? (plácne Striptérku po holé zadnici) Koukej si vzít gaťky, penízky a mazej, protože teď… (zvedne husu do výšky a plácne do ní) tady pojede jinačí striptýzek!
(Striptérka se zasměje, posbírá svršky, vezme si ze stolu peníze a vyběhne pravými dveřmi ven.)
A pak že to nepůjde bez muziky! (políbí husu) Takže ty budeš ta moje poslední, osudová láska! Moje femme fatale! (vrátí se k pultu, kde husu vrazí do velkého pekáče, pozpěvuje na motivy některé známé melodie a zručně solí a kmínuje) Sůl a kmín a máslíčka půl kostky jsem tam vrazil… (otevře dvířka do trouby) Aby sosík jemný byl, byl, byl… (zvedne pekáč k obličeji) Žádná kachna! Husa! (vrazí pekáč do trouby) Jedině husička má ten pravý sexapeal! (poklekne k troubě) Nashledanou při prvním podlití, lásko! (pošle do trouby vzdušný polibek a zabouchne dvířka) Až se rozvoníš. (vezme si z lednice plzeňské pivo) Jako jarní louka. (otevře ho a zachechtá se) Čas třetího aperitivu! (Napije se a odejde s pivem do levých dveří. Nějakou dobu potrvá, než se výpary provázející pečení husího těla uvolní, a tato doba je velkou výzvou pro inscenující divadelníky. Jakmile je pečení husy i jen trochu zacítit, a cítit bude i kvalitní doutník, vrátí se zprava pobrukující Politický činitel s prázdnou pivní láhví, položí ji k ostatním dvěma na stůl, vezme si malou naběračku, chňapku, otevře troubu a začne husu podlévat a polévat výpekem. Zpívá.) Lázeň, lázeň, lázeň, Zuzana v lázni, já se snad zblázním… (vrátí pekáč do trouby a řekne do ní) Budu ti říkat Zuzana. (zabouchne dvířka) Zuzana Husičková. (vezme si z lednice další plzeňské, když ji zavírá, ozvou se čtyři dlouhá, naléhavá zazvonění domovního zvonku) Jak potvora ví, že mám čtvrtou plzničku? (položí pivo na stůl a jde do pravých dveří, je slyšet, jak otevírá vchodové dveře a těmi kdosi vtrhne dovnitř, je slyšet výkřik)
Doktor: A mám vás!
(Do kuchyně vletí hubený chlapík v obleku a divoce se rozhlíží. Je to Doktor. Za ním vejde Politický činitel.)
Takže jste se načisto zbláznil!
Politický činitel: Ale doktore…
Doktor: (ukazuje na stůl) Všechno vidím! Čtyři plzně (ukáže na troubu) kachna, vy zvíře… (na levé dveře) vedle máte nalitý Martell, (začichá) rozkouřený doutník a co ještě…
Politický činitel: A ještě byl striptýz.
Doktor: Takže, vzhledem k vašemu stavu, řízená sebevražda.
Politický činitel: A moje striptérka je váš agent.
Doktor: Nějak vás špehovat musím. Jste ve vysoké funkci a já zodpovídám za vaše zdraví.