volné články > volné články ročníku 2020 > Karanténa (druhá anketa z časů koronaviru)
anketa

Karanténa (druhá anketa z časů koronaviru)

Je polovina dubna roku 2020, české divadlo má za sebou měsíc karantény a právě se nachází v období mírného optimismu. Ministr Lubomír Zaorálek vyjednal „balíček na záchranu kultury“ a vláda dala současnému stavu deadline, když vyhlásila plán, podle něhož by měla být divadla otevřena začátkem června, tedy zhruba v době, kdy vyjde toto číslo časopisu Svět a divadlo. Do druhé, a jak věříme poslední, koronavirové ankety jsme oslovili desítku umělců a umělkyň z divadel závislých i nezávislých, činoherních, tanečních i alternativních.  

* Po dobu karantény, kdy je vyloučené živé setkání lidí na jevišti s lidmi v hledišti, divadlům nezbývá, než se připomínat prostřednictvím televize a internetu. Zveřejňují záznamy, streamují rozhovory i celé inscenace a tu a tam se objeví i novinky. Je to všechno jen z nouze ctnost, nebo se mezi tím najde i něco opravdu pozoruhodného a i pro budoucnost inspirativního? 
* Mění tahle situace vaše dramaturgické představy a umělecké plány, nebo se chystáte navázat tam, kde jste před karanténou skončili?

* Všichni doufáme, že důvody ke karanténě už pominou, ale nemůžeme si být stoprocentně jisti, kdy k tomu dojde. Navíc se možná i pak budou lidi lidí bát a nebudou chtít chodit tam, kde by jich mohlo být víc pohromadě, třeba do divadel. Připravujete se i na takovou eventualitu? A jak?
* Má tahle divná doba své kladné stránky?


odpovídají Miřenka Čechová, Tomáš Procházka, Anna Davidová, Martin Myšička, Hana Burešová, Michal Dočekal, Lenka Havlíková, Jiří Adámek, Ondřej Sokol, Lucia Repašská

celá anketa ke stažení