volné články > volné články ročníku 2021 > Přeji příjemnou zábavu, pokud je to vůbec možné (fenomén zvaný televize Estráda)
Vladimír Mikulka

Přeji příjemnou zábavu, pokud je to vůbec možné (fenomén zvaný televize Estráda)

Pokusit se na úvod článku jednoduše vyložit, co že to vlastně Televize Estráda je, není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Samotní tvůrci (jejichž okruh není nijak přesně vymezený) svůj projekt popisují jako „mediální dům“, ovšem s tím, že nejde jen o pořady, které vysílají, ale stejně tak i o příběhy skupiny postav. Nejdůležitější jsou v tomto smyslu „zaměstnanci“ Estrády, zdaleka se však nejedná pouze o ně – a uvozovky jsou zde proto, že se jedná o zaměstnance-loutky. Celé se to ještě dále komplikuje tím, že jednotlivé postavy spjaté s Estrádou, tedy ony loutky, mají individuální profily na sociálních sítích, kde nepravidelně publikují své vlastní příspěvky (včetně krátkých filmů), komunikují s příznivci a komentují dění jak v Estrádě, tak v reálném světě. Přičemž není úplně jasné, kdo kdy za jakou postavou stojí a jestli si tvůrci své virtuální „avatary“ třeba taky občas nepůjčují. Pořady Televize Estráda se (dosti nepravidelně) objevují na Facebooku a lze je tudíž sledovat průběžně; pokud tak nečiníte, nebo nejste spřáteleni s některým z aktivních „zaměstnanců“, znamená to docela výrazný handicap. Navzdory tomu, že většinu příspěvků je možné s jistými obtížemi dohledat i zpětně.
Aby to nebylo tak jednoduché, Televize Estráda má na repertoáru i několik divadelních inscenací, které uvádí naživo, často však existuje také jejich filmová verze nebo alespoň záznam. O Luně, vůbec nejstarším titulu na aktuálním repertoáru, jsme v SADu již psali - poté, co se loni v září objevila na Přehlídce loutkového divadla pro dospělé v Alfredu ve dvoře. /…/


celý text ke stažení