Cena Ferdinanda Vaňka 2017 > Marš z Marsu! > Csaba Székely - o autorovi

Csaba Székely - o autorovi

Csaba Székely
Narodil se v rumunském Târgu Mureş, kde vystudoval vysokou školu a kde také nadále žije a pracuje. Povoláním je spisovatel, redaktor a vysokoškolský pedagog. Psal povídky (Spisovatelé v kleci, 2004), v posledních letech se ale věnuje hlavně dramatu.
Říká, že svou první hru napsal v páté třídě pro školní besídku, a to na objednávku učitelky, jeho skutečnou prvotinou je ovšem hra Máte rádi banány, soudruzi?. Ta vznikla v roce 2009, kdy získala cenu BBC za nejlepší evropské drama (odvysílána byla na BBC 4 v roce 2011). V roce 2012 byla tato hra ve Velké Británii oceněna podruhé, tehdy získala Imisonovu cenu (Imison Award) britského Svazu spisovatelů za nejlepší dramatický debut. Byla to zároveň vůbec první nominace nebritského autora na toto ocenění.
Jeho další hra, Důlní květ z roku 2011, byla v tomtéž roce uvedena v Národním divadle Târgu Mureş v budapešťském Pinceszínház. Hra, která byla oceněna jako nejlepší na maďarském Národním festivalu v Pécsi, se stala první částí trilogie: navazují hry Důlní slepota (2012 – uvedena v budapešťském divadle Szkéné) a Důlní voda (2013 – uvedeno opět v divadle Szkéné). Také tyto dvě hry se dočkaly ocenění, a to v Rumunsku i Maďarsku.
V roce 2013 uvedlo Národní divadlo Târgu Mureş jeho hru Alkestis (podle Euripida). Historické drama Michal Chrabrý zvítězilo v dramatické soutěži divadla Weöres Sándor Színház, kde byla hra v roce 2015 i uvedena. Je též autorem muzikálů Jistě, drahá uvedeného Národním divadle Târgu Mureş a Passio XXI, moderního zpracování Ježíšových posledních dní, které režíroval Robert Alföldi v Budapest Sport Arena.
Svět a divadlo vydal jeho hru Dveře se zavírají (1/2016). S texty KolotočJsou to zvířata se zúčastnil obou předchozích ročníků soutěže o Cenu Ferdinanda Vaňka, přičemž v roce 2015 se stal jejím laureátem.
Byl též jedním ze scénáristů třetí sezony maďarské verze seriálu HBO Terapie.